Nothänvisning ställda säkerheter

SRF Konsulterna publicerade den 30 mars ett uttalande, Srf U 13, avseende hur ställda säkerheter. Uttalandet lyder som följer:

”Ett företag som tillämpar Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) Årsredovisning i mindre företag (K2) ska vid tillgångsposten i balansräkningen hänvisa till en eventuell not om ställd säkerhet i de fall säkerheten avser en enskild tillgång i balansräkningen.”

Notupplysning om ställda säkerheter är obligatoriskt, men var upplysningen lämnas är inte reglerat, d v s vid den pantsatta tillgången, vid en skuld som säkerheten är ställd för, eller som egen not. Olika alternativ finns, men hänvisning ska finnas vid tillgångsposten.

Publicerad 2020-09-16

Avsnittsansvarig: Jörgen Götehed jorgen.gotehed@borevision.se

Fler Nyheter

BRF-special del 3: Nyckeltal...

BRF-special del 3: Nyckeltal kräver rätt ingångsdata Kraven på nyckeltal i bostadsrättsföreningars årsredovisningar...

BRF-special del 2: För...

BRF-special del 2: För lågt sparande i bostadsrättsföreningar Vad förväntas av ekonomiska förvaltare och...

BRF-special del 1: Underhållsplanen...

BRF-special del 1: Underhållsplanen behöver en tydligare definition Revisorer och ekonomiska förvaltare är överens....